Streľba na veľké vzdialenosti
Moderné zbrane, moderné kalibre a strelivo umožňujú loviť zver aj na väčšie vzdialenosti s pomerne vysokou úspešnosťou. Na zreteli ale musíme mať niekoľko faktorov, ktoré odlišujú a špecifikujú túto streľbu oproti streľbe na bežne vzdialenosti.
V bežnej poľovníckej praxi sa na menšiu zver ako je napr. prasa, lanštiak, srnec, alebo dravé šelmy, preferujú vzdialenosti 80-150m, samozrejme v závislosti na ostatných faktoroch, ako su vhodný kaliber, počasie.
Na vitálnu raticovú zver jeleň, diviak, sú bežné vzdialenosti do 250m. Pri streľbe na túto väčšiu vzdialenosť už presnosť zásahu a úspešnosť lovu zavisí na viacerých faktoroch. Medzi hlavné faktory patrí už samotný odhad vzdialenosti na ktorú ideme strieľať. Aj skúsenému oku sa podarí odchýlka pri určení vzdialenosti a to hlavne pri zvlnenom teréne, pri stúpaní alebo klesaní a za zníženej viditeľnosti. Ak berieme do úvahy, že zbraň máme nastrieľanú na 150m, čo je celkom bežna nástrelna vzdialenosť pre väčšinu kalibrov, tak balistika strely v 200m a 250m sa rapídne mení.
Odporúčanie znie - na trvalých stanovištiach, ako sú napr. posedy je vhodné si odkrokovať vzdialenosti k miestu kde predpokladame príchod zveri, ďalej k terénnym bodom ako sú strom, potok. V dnešnej dobe sú ale už širokej verejnosti prístupne laserové merače vzdialenosti, či už ako samostatné prístroje, alebo zabudované v pozorovacej optike. Takto môžeme vzdialenosť presne určiť aj neznamom teréne a rozhodnúť sa či vystrelíme na zver. Nakoľko poznáme anatómiu lesnej zveri a vieme príbližne že výška hrudníka u srnca 25cm, u jeleňa 50-60cm, muflóna 35cm a pokles strely podľa kalibru a nastrelnej vzdialenosti je na vzdialenosť 250m , okolo 22cm, tak pri výstrele na túto vzdialenosť na jeleniu zver musíme držať zamernú osnovu na kohútiku zveri, teda výstrel na- chrbticu. Ešte náročnejšie je to u srnca, kde zámernu osnovu musíme umiestniť nad chrbát zveri a na túto vzdialenosť odhadnúť výšku v cm o ktorú nadsadzujeme. Že to je už ďaleko náročnejšie je každému jasne.
Úspešnosť lovu zavisi vo veľkej miere na presnosti zbrane ako takej. Každá zbraň na určitú vzdialenosť s danym strelivom, ma svoj rozptyl zásahov. Ak tento rozptyl je na vzdialenosť 100m,/ 5cm, tak na dvojnásobnú vzdialenosť bude okolo 12cm a na 300m až 27-33cm, toto sa však testuje v ideálnych podmienkach na streľbu. A tak so zbraňou ktorá rozhadzuje nie je možné na väčšiu vzdialenosť dosiahnúť uspokojivých výsledkov. Presnosť je výsada kráľov, ale aj inom význame výsada dobrých lovcov. Fyzická kondícia, psychicky stav, skúsenosti sú faktory strelca a tieto ako také, tiež nie malou mierou prispievajú k úspešnosti lovu.
Naším cieľom je ulovenie zveri tak, aby čo najmenej trpela a nato musíme zvoliť aj správny kaliber a druh strely. Podľa odborných názorov tak pri hlavnej lovnej zveri jelenej a diviačej by mala energia strely vo vzdialenosti 200m dosahovať 2000 Joulov, ak strieľame na vzdialenosť 300m, musíme vyberať take druhy striel čo túto energiu dosahujú aj na túto vzdialenosť. Výnimku majú len strelci čo lovia všetko 223 Remington a podobnými kalibrami na 200m vzdialenosť zásahom do oka. Dážď a sila vetra sa významne podieľú na presnosti zásahov hlavne na vzdialenosti viac ako 100m. Tieto veličiny sa snažíme odhadnúť podľa prejavov na okolie, ak vietor ohýba stredne silné konáre a dážd nám znemožnuje čistý výhľad na zver je streľba veľmi neistá.
A tak rozhodnúť sa či na danú vzdialenosť vystrelíme, alebo nie, je na zvážení strelca s prihľadnutím na spomenuté faktory.