Vortex Optics - o značke
VORTEX OPTICS
Firma bola založená na dlhoročných skúsenostiach s obchodom manželov Hamiltonových. Manželia Hamiltonovci začali s obchodom ešte v roku 1986, keď ešte patrili medzi ťažko pracujúcich ľudí na juhu Wisconsinu. Dan Hamilton mal veľmi rád pozorovanie prírody a sledovanie voľne žijúceho vtáctva, venoval sa aj jeho chovu. Práve týmto smerom viedli prvé kroky manželov Hamiltonovcov. Otvorili si obchodík, v ktorom predávali krmivá pre vtáctvo, vtáčie búdky a mnoho iných vecí súvisiacich s vtáctvom. Tu sa prvýkrát stretávajú aj s optikou. Manželia Hamiltonovci sa vždy držali hesla: „Náš zákazník náš pán" toto heslo im pomohlo dosiahnuť svoje ciele. Obchod sa rozvíjal a rozrastal, v roku 2002 vzniká firma VORTEX OPTICS. Firma má teraz už viac ako 100 – členný tím ľudí, ktorí si stanovili jasné ciele, musia usilovne pracovať vo dne v noci aby svojim zákazníkom priniesli najlepšie produkty a služby so zameraním sa na optiku. Všetky výrobky Vortex Optics sú navrhnuté, konštruované, kontrolované a samozrejme aj servis je vykonávaný v zariadeniach Vortex Optics. Cieľom je zabezpečiť tie najlepšie produkty a služby pre zákazníkov. Firma exportuje svoje produkty do celej USA, Kanady, Veľkej Británie, Európy, Južnej Afriky, Austrálii a iných krajín. Chod firmy sa riadi troma jednoduchými slovami: zákazník, produkty a sľub.
Zákazník – je pán, to znamená, že všetko čo firma vyrobí preberá so zákazníkmi. Starostlivosť o zákazníka prebieha pred predajom a firma sa stará o spokojnosť zákazníka aj po predaji. Pre zákazníkov sú vytvorené aj VIP záruky.
Produkt – VORTEX OPTICS ponúka najlepšiu optiku, môžu zato zamestnanci, ktorí sú vo svojom odbore „fanatikmi" čo zaručuje kvalitne vyrobené produkty. Firma úzko spolupracuje so zákazníkmi, čím dochádza k novým nápadom na nové produkty, ktoré obsahujú inovatívne funkcie. Kupujúci si následne môže vychutnávať najlepší výkon a kvalitu medzi optikou.
Sľub – firma sľúbila, že to čo povie sa aj dodrží. Dodržiavanie sľubov vytvára firme dobré meno medzi kupujúcimi a to je dôvod prečo by mal zákazník voliť značku VORTEX OPTICS.
VORTEX OPTICS – sa venuje výrobe puškohľadov, kolimátorov, diaľkomerov, ďalekohľadov, pozorovacích ďalekohľadov, statívov, monokulárnych ďalekohľadov a rôznych druhov výbavy. VORTEX používa tie najlepšie materiály.
Optické sklá – kvalitná optika využíva sklo, ktoré je starostlivo navrhnuté a precízne spracované. Výrobky od firmy VORTEX obsahujú veľa sofistikovaných technológií zameraných na dizajn a sklo, výsledkom je lepší a kvalitnejší obraz. Kvalitné optické sklo poskytuje jasný, ostrý a pestrý obraz. Štandardné sklo poskytuje vysokú kvalitu obrazu .Sklo s extrémne nízkym rozptylom dosahuje najvyššie možné rozlíšenie obrazu, kontrast a vernosť farieb. Najznámejšie druhy skla sú: HD, ED, XD.
Konštrukcia – za vyššiu cenu je poskytnutá aj vyššia kvalita materiálov, sofistikovanejšie návrhy a prísnejšie tolerancie. Vodotesné ďalekohľady sú utesnené tzv. O-krúžkami sú odolné voči vode, prachu a nečistotám. Vnútro ďalekohľadov je plnené inertnými plynmi, ktoré neobsahujú žiadnu vlhkosť. Týmto spôsobom sa zabráni roseniu optiky. Používajú sa plyny ako Dusík a Argón.
Antireflexné vrstva – nachádza sa na šošovkách, obsahuje kovové zlúčeniny ako je fluorid horečnatý , tie sú aplikované na sklo v extrémne tenkej vrstve pre zníženie vnútornej reflexie, rozptyl svetla a oslnenia. Výsledkom pridávania viac antireflexných prvkov, je zlepšenie obrazu, ostrosti a kontrastu pri nízkej hladine osvetlenia. Potreba antireflexných vrstiev – vrstvy zvyšujú množstvo svetla prechádzajúceho cez optické systémy ďalekohľadov to znamená, že sa dostane viac svetla do oka pozorovateľa. Bez antireflexných vrstiev by mohlo dôjsť k strate až 50 % svetla.
Údaje – každý zákazník sa pri výbere optiky zaujíma o údaje, ktoré by mu uľahčili výber tej správnej optiky.
RELIÉF OKA – tento termín sa používa na vzdialenosť od oka až po sledovaný objekt, na ktorý je zaostrené. Správny reliéf oka sa stará o bezpečné a pohodlné prezeranie.
OHNISKOVÁ VZDIALNOSŤ – je minimálna vzdialenosť, na ktorú je možné sústrediť zaostrenie optiky. Minimálne vzdialenosti sú dôležité pre niektoré aplikácie a veľké množstvo ďalekohľadov. Táto funkcia je dôležitá pre sledovanie hmyzu a vtáctva.
ZORNÉ POLE – ďalším dôležitým údajom je zorné pole. Pri pohľade cez optiku je zorné pole videné od ľavého po pravý okraj obrazu. Oblasť zobrazenia môže byť meraná v stupňoch (1° = 52 stôp).
VÝSTUPNÁ PUPILA – je vystupujúci lúč z oboch okulárov, je zreteľne viditeľný zo vzdialenosti cca 20 cm
. Oko každej osoby môže vidieť výstupnú pupilu 2-8 mm, záleží to od veku osoby a osvetlenia. V jasnom svetle sa pupila rozšíri na 2-3 mm, za svitania alebo súmraku sa rozšíri na 4-5 mm, pri tmavom svetle na 7-8 mm. Výstupná pupila poskytuje jasnejší obraz pri zhoršených svetelných podmienkach.
ROZLÍŠENIE – sa vzťahuje na schopnosť optiky rozlišovať detaily. Graf rozlíšenia sa riadi podľa zásad uvedených v sérii. Rozteč a dizajn sa používa na stanovenie a obmedzenie počtu liniek na milimeter.
ZÁRUKA – záruka výrobcu je považovaná za dôležitú črtu u binokulárnych ďalekohľadov a inej optiky, ktorá je vystavená náročným vonkajším podmienkam kde sa môže stať čokoľvek. Záruky sú väčšinou obmedzené na závady vzniknuté výrobcom, bez ochrany proti náhodnému poškodeniu alebo poškodeniu vzniknutým pravidelným používaním. Progresívne záruky pokryjú akúkoľvek situáciu bez ohľadu na to čo sa stalo a kto je na vine.
Aspekty ovplyvňujúce výber a kúpu optiky
VEĽKOSŤ ŠOŠOVKY OBJEKTÍVU – väčší objektív dodáva jasnejší obraz a to najmä pri nízkych svetelných podmienkach, väčší objektív = väčšia hmotnosť, preto je potrebné vedieť na aké používanie ďalekohľad potrebujete.
KVALITA OPTICKÉHO SKLA – Optické sklo zvyšuje kvalitu, VORTEX vyrába vysoko kvalitné sklenené komponenty, ktoré sú ľahké. VORTEX využíva domáce materiály.
ZVÄČŠENIE – väčšie zväčšenie má svoje výhody, ale nemusí to byť vždy tou najlepšou voľbou pre pozorovanie. Zatiaľ čo sa obraz zväčší, bude menej ostrý, zmenší sa zorné pole a môže dôjsť k rozmazaniu obrazu pri pozorovaní.
OHNISKOVÁ VZDIALENOSŤ a OSTROSŤ OBRAZU – všeobecne platí, že optika s blízkym zameraním má nízku ostrosť.
Podmienky pre ostatnú optiku – zarovnanie alebo kolimátory, všetky prvky (šošovky alebo hranoly ) sú v línii pozdĺž optickej osi. Vychýlené prvky majú za následok zníženú výkonnosť a môžu spôsobiť namáhanie a únavu očí.
ASTIGMATIZMUS – šošovky majú v binokulárnych a sledovacích ďalekohľadoch zakrivený tvar, svetelné lúče prechádzajú cez objektív a nie všetky zbiehajú v rovnakej ohniskovej vzdialenosti. Ak sú tieto nedostatky odstránené celkovým optickým dizajnom, bude obraz uprostred alebo na okraji, ale nie v oboch oblastiach súčasne. Astigmatizmus sa nedá úplne odstrániť, ale môže byť obmedzený na minimum, preto je potrebné sa vyhnúť optike, ktorá vykazuje príliš veľa astigmatizmu.
CHROMATICKÁ ABERÁCIA – zmenšuje rozlíšenie farieb a zobrazenie má zelené alebo fialové lemovanie. Rôzne farby sa pohybujú v rôznych vlnových dĺžkach a majú trocha iné fokálne dĺžky pri prechode optického skla. Tipy XD a ED skla znižujú alebo odstraňujú chromatickú aberáciu.
KONTRAST – týka sa rozdielov v jase medzi svetlými a tmavými oblasťami obrazu, vzhľadom k tomu je viditeľné rôznofarebné spektrum obrazu. Kontrast je nesprávne nastavený vzhľadom na rozdiely v rozmeroch , odtieni, sýtosti a jasu.
SKRESLENIE – je neschopnosť optického systému poskytnúť obraz, ktorý reprodukuje videný objekt. K dispozícii sú 2 typy skreslenia. V oboch prípadoch je skreslenie kvôli zlej alebo slabej optickej konštrukcii. Akejkoľvek optike, ktorá vykazuje známky skresľovania by sa mal kupujúci vyhnúť.
PREVOD SVETLA – ide o percento svetla, ktoré prejde ďalekohľadom, sledovacím ďalekohľadom a puškohľadom, ktoré oslní oči užívateľa. Priepustnosť svetla je vyššia u drahšej optiky ako pri nižšej cene.
ROZLÍŠENIE – ostrosť obrazu je rovnaká, rozlíšenie je schopnosť ďalekohľadu rozlíšiť a oddeliť tenké linky s jasným obrazom.
Puškohľady Vortex
Puškohľady majú všeobecne niekoľko nastaviteľných funkcií. Po pochopení základných terminológií a funkcií si bude každý zákazník schopný vybrať ten správny puškohľad s dokonalou presnosťou.
PRIEMER TUBUSU – tubus je udávaný v niekoľkých priemeroch napr. 30 mm, 34 mm a 35 mm. Tubus s väčším priemerom poskytuje viac možností nastavenia ako je napríklad nastavenie podľa smeru vetra, výška a smer strely. Je potrebné si byť vedomý, že pri väčšom priemere bude treba aj väčší priemer montážnych prstencov.
ZAOSTRENIE – používa sa aby obraz dosahoval maximálnu ostrosť. Táto úprava je dôležitá pretože oko každého lovca je iné. Pri nastavení puškohľadu je dôležité si zapamätať pôvodné nastavenie, potom puškohľad nastavujeme do vtedy, kým nie je obraz čistý a ostrý. Zaostrenie by sa nemalo používať pri nastavení na konkrétny cieľ.
ZVÄČSENIE – sa nastavuje podľa zbrane, toto nastavenie záleží od strelca akú preferuje vzdialenosť, na ktorú chce strieľať.
NASTAVENIA- KOREKCIA VÝŠKY – korekcia výšky sa používa na nastavenie miesta dopadu guľky, korekcie prichádzajú v niekoľkých možnostiach, záleží od užívateľa, pre ktoré sa rozhodne.
OSTROSŤ OBRAZU – niektoré puškohľady sú vybavené nastavením, ktoré umožňuje nastaviť ostrosť. Toto nastavenie sa nachádza na objektíve alebo v blízkosti korekcie výšky na strane puškohľadu. Nastavuje sa na určitú vzdialenosť, kontroluje sa pohybom hlavy strelca a pri tom sa sleduje akýkoľvek posun nitkového kríža. Ak sa objaví posun je potrebné jemne nastaviť číselník až sa chyba odstráni. Ako náhle je zaostrenie správne nastavené, strelecké chyby budú odstránené.
OSVETLENIE ZÁMERNÉHO BODU – pomocou tohto nastavenia je možné nastaviť väčšie osvetlenie zámerného bodu. Toto nastavenie sa nachádza väčšinou na okuláre v ľavo, môže byť umiestnené aj v iných polohách. Zdrojom osvetlenia je malá hodinková baterka.
FUNKCIA ZERO STOP – slúži nám na uchovanie pôvodných nastavení a umožňuje nám nastavovať ďalekohľad na streľbu na väčšie vzdialenosti, s touto funkciou je možné ďalekohľad vrátiť na pôvodné nastavenia, túto funkciu je možné vidieť u vojenských odstreľovacích puškách.
OČNÝ RELIÉF – je to priestor, ktorý chráni oko pred spätným rázom zbrane. Dôležité je pamätať si, že očný reliéf klesá s rastúcim zväčšením.
Binokulárne ďalekohľady Vortex
Správny výber ďalekohľadu záleží od toho načo ho chce zákazník použiť .Zákazník môže chcieť pozorovať otvorenú krajinu a dianie v nej, iný zase chce sledovať voľne žijúcu zver v hustých lesoch, preto je potrebné vedieť niečo dopredu o ďalekohľade a správne sa rozhodnúť.
DIZAJN – existujú 3 druhy ďalekohľadov obsahujúce návrhy optických hranolov: ROOF optický hranol, PORRO optický hranol, prevrátený PORRO optický hranol. Tieto optické hranoly majú rôznu hmotnosť a veľkosť. Najväčší faktor pri určovaní hmotnosti ovplyvňuje veľkosť objektívu. Čím väčší objektív, tým väčšia váha ďalekohľadu. ROOF – majú objektívne šošovky, ktoré sú s okulármi umiestnené v jednej priamke. Korekčné povlaky na skle udržujú svetlo v rovnakých farbách a zvyšujú rozlíšenie, kontrast a vernosť farieb.
PORRO – mnoho ľudí spozná tieto ďalekohľady už podľa vonkajšieho tvaru. Šošovky v tomto ďalekohľade sú od seba ďalej umiestnené, tento dizajn ponúka hlboké zorné pole, široké zorné pole, trojrozmerný obraz, a samozrejme dobrú kvalitu za dobrú cenu.
PREVRÁTENÉ PORRO - je kompaktná verzia ďalekohľadu PORRO, šošovky aj objektívy sú umiestnené ďalej od seba.
ČÍSLA – vysvetlenie čísel na ďalekohľade – ďalekohľad obsahuje dve čísla, sú vytlačené na ďalekohľade napríklad 10 x 50. Prvé číslo (10) odkazuje koľkokrát sa zväčší objekt pri pohľade cez ďalekohľad proti reálnemu zobrazeniu bez ďalekohľadu. Ďalekohľady sa líšia zväčšením ale 8x a 10x sa používajú najčastejšie. Druhé číslo (50) sa vzťahuje na priemer šošovky v milimetroch. Veľkosť šošovky určuje koľko svetla môže ďalekohľad prijať a od toho záleží jasnosť obrazu. Veľkosť šošovky objektívu samozrejme ovplyvňuje aj veľkosť objektívu.
OHNISKOVÁ VZDIALENOSŤ – zameria objekt na 10 stôp a menej, táto vlastnosť je dôležitá pre sledovanie vtáctva a hmyzu.
NASTAVENIE VZDIALENOSTI OKULÁROV - dobre nastavenú vzdialenosť okulárov zistíte podľa toho či sledovaný objekt má tieňovanie. Ak sledovaný objekt má tieň sú okuláre zle nastavené. Cez správne nastavený ďalekohľad vidíme jeden obraz bez tieňov.
NASTAVENIE OČNÍC – nastavenie očníc hore a dole umožňuje užívateľovi zobraziť úplne zorné pole. Toto nastavenie je dôležité pre ľudí nosiacich okuliare. Poznáme 2 typy očníc: ZAŤAHOVACIE OČNICE – krúti sa nimi a pohybujú sa smerom hore a dole, pozorovateľ si nastaví najpohodlnejšiu pozíciu. FLEXIBILNÉ OČNICE – slúžia na odľahčenie námahy očí pre ľudí používajúcich okuliare. Pokiaľ nosíte okuliare a očnice zostanú plne vysunuté bude sa vám zdať že sa na objekt pozeráte cez tunel. Ak nechcete nosiť okuliare je ideálne aby ste si očnice nastavili tak, aby ste videli celé zorné pole.
SPRÁVNE ZAOSTRENIE OKULÁROV – pre začiatok si treba vybrať objekt, ktorý je vzdialený cca 20 m a nastaviť ďalekohľad podľa týchto 2 krokov.
1. NASTAVENIE CENTRÁLNEHO ZAOSTRENIA – začnete tým, že zavriete pravé oko alebo si prekryjete pravý okulár, zameriate sa ľavým okom na objekt a stredovým kolieskom zaostríte na obraz a následne si nastavíte dioptrie.
2. NASTAVENIE DIOPTRICKEJ KOREKCIE – zatvoríte ľavé oko alebo si prekryjete ľavý okulár a nastavíte si dioptrický krúžok, ktorý sa väčšinou nachádza na pravom okuláre, je dobré si poznačiť toto nastavenie v prípade, že by ho bolo potrebné zopakovať. Z tohto bodu už len ďalekohľad zaostríte stredovým kolieskom.
Pozorovacie ďalekohľady Vortex
Pozorovacie ďalekohľady sa používajú na sledovanie objektov nachádzajúcich sa vo veľkej diaľke. Rovnako ako aj u inej optiky aj pozorovacie ďalekohľady majú svoje špecifické podmienky, ktoré je vhodné poznať pri výbere toho správneho pozorovacieho ďalekohľadu aby spĺňal všetky vaše podmienky.
DIZAJN – Pozorovacie ďalekohľady poskytujú väčšie zväčšenie než je k dispozícii u ostatných tipov ďalekohľadov, tieto ďalekohľady sú vhodné na pozorovanie voľne žijúcej zvery a pozorovanie krajiny vo väčšej vzdialenosti. V mnohých prípadoch sa výrobcovia rozhodli u pozorovacích ďalekohľadoch, že okulár bude umiestnený šikmo, vzhľadom na telo, ktoré je v rovine.
ČÍSLA – napríklad 20-60x85 čo sa týka prvého páru čísel (20-60x) je to rozsah zväčšenia, to isté ako u binokulárnych ďalekohľadoch. Rozdiel je v tom, že u týchto ďalekohľadoch keďže slúžia na sledovanie objektov vo veľkej diaľke je potrebný statív. Posledné číslo (85) označuje veľkosť objektívu v milimetroch.
ZÁKLADNÉ NASTAVENIA – NASTAVENIE OČNÍC – pozorovacie ďalekohľady majú typicky nastaviteľné očnice, dajú sa nastaviť 2 spôsobmi a to krútením alebo odnímaním, nastavenie smerom hore a dole umožňuje aby ste videli celé zorné pole. Dokonca aj pri nosení slnečných okuliarov. Táto úprava nijak neovplyvní váš zážitok zo sledovania práveže ho posilní.
NASTAVENIE ZVÄČŠENIA – zmena nastavenia zväčšenia u pozorovacích ďalekohľadoch je jednoduchá, otáčate krúžkom v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek.
NASTAVENIE ZAOSTRENIA – pozorovacie ďalekohľady poskytujú rýchle nastavenie pomocou číselníka. Po nastavení zväčšenia je zvyčajne potrebné znova nastaviť zaostrenie.
NASTAVENIE UHLU POHĽADU – niektoré pozorovacie ďalekohľady poskytujú možnosť nastaviť uhol pohľadu pomocou otočnej časti statívu goliera, ktorý umožňuje natočiť telo ďalekohľadu- poskytuje to väčšie pohodlie pozorovateľovi.
NASTAVENIE CLONY – pozorovacie ďalekohľady poskytujú vstavanú clonu, ktorá účinne blokuje rozptýlené svetlo, chráni tiež objektív pred mechanickým poškodením a bráni znečisteniu odtlačkami prstov a kvapkami vody.
ZÁKAZNÍCKY SERVIS – Ak sa rozhodnete pre VORTEX OPTICS budete patriť medzi skupinu lovcov, strelcov a pozorovateľov. Oddelenie služieb VORTEX OPTICS zodpovedá za Vás aj vašu optiku počas celej cesty do hôr aj z hôr.