Plynové pištole - čo je plynová pištol a ako funguje

Plynovky - plynové pištole

Plynovky sú vlastne plynové zbrane, alebo inak expanzné nesmrtiace zbrane určené na sebaobranu a iné účely . Sú to zbrane, ktorých konštrukcia nie je taká silná a vylučuje použitie klasického guľového alebo brokového náboja. Okrem toho majú v hlavni umiestnené prepážky. Ale pri jej použití na vzdialenosť kratšiu ako 50cm hrozí vážne poranenie osoby alebo zvieraťa, a po priamom priložení na telo hrozí až smrť, pretože tlak plynov je schopný spôsobiť devastačné poranenie.

Plynové zbrane sa delia na poplašné alebo štartovacie zbrane, ktoré patria do skupiny akustických expanzných zbraní alebo na tzv. „plynovky“, pre ktoré je určený špeciálny druh náboja, ktorý vystreľuje oblak dráždivej látky do vzdialenosti od 1,5 do 3,5 m, podľa použitej veľkosti kalibru.

Expanzné zbrane majú rozmanité využitie. V prvom rade sú ale určené na osobnú obranu napr. aj niektorí zamestnanci bezpečnostných služieb ich využívajú, alebo ako poplašné alebo ako štartovacie zbrane pri rôznych pretekoch, alebo ako rekvizity vo filme alebo divadelníctve. Ale tiež slúžia i na zábavu, pretože sa z nich môžu vystreľovať  rôzne pyrotechnické šrapnely – svetlice, ktoré vytvárajú krásne farebné efekty.

Typickou vlastnosťou týchto zbraní je ich extrémna podobnosť so skutočnou ostrou zbraňou, na základe ktorej bola vyhotovená. V niektorých prípadoch je skutočne veľmi ťažké ich rozlíšiť. To, že sa vyrábajú ako repliky skutočných ostrých zbraní im zaručuje ich vierohodnosť pri použití.

Tieto zbrane sa delia podľa typu na plynové pištole, plynové revolvery a dlhé plynové zbrane. Jedná sa o zbrane kategórie D, ktoré sa predávajú bez zbrojného preukazu osobám starším ako 18 rokov. Ale je potrebné mať na pamäti, že ak pri použití obranného spreja a náboja s dráždivou látkou dochádza k podobnému efektu, ale pre použitie „plynovky“ sa vzťahujú určité obmedzenia a povinnosti, vrátane sankcií za ich porušenie.

Hlavné rozdiely medzi plynovou pištoľou a revolverom sú nasledovné:

  • v počte nábojov: pištole majú obyčajne zásobník na väčší počet nábojov;

  • pištole majú o niečo väčší dostrel, pretože nedochádza k úniku plynu medzi hlavňou a valcom;

  • revolver je vďaka jednoduchšej konštrukcii spoľahlivejší;

  • a revolver je menší;

Účinok zbrane záleží na druhu použitého náboja a jeho kalibri. Náboje do pištolí sa označujú PAK a do revolverov sa označujú Knall, a sú o niečo kratšie.

Poznáme klasické štartovacie náboje a potom náboje s dráždivou látkou, ktorej koncentrácia nenaplňuje limity pre jedy a nie je zdraviu nebezpečná. Náboj obsahuje kryštáliky účinnej látky tzv. lachrymantu, ktoré počas výstrelu prejdú do plynného skupenstva. Dnes sú na trhu tri druhy účinnej látky:

  • CN (C8H7CIO – chloracetofenol - slzák), ktorý v podobe aerosolu dráždi oči, spojivky a dýchacie cesty a bol vyvinutý medzi setovými vojnami a pre jeho vyššiu toxicitu sa nahrádza CS plynom;

  • CS (C10H5CIN2 – chlorbenzalmalondinitril), ktorý v podobe aerosolu vyvoláva výrazné dráždenie slizníc a očí, a môže vyvolať podráždenie pokožky, či krátkodobé ochromenie (preto je často nesprávne označovaný ako nervovo-paralitický). Príznaky sú dočasné, nespôsobujú trvalé poškodenie zdravia a po čase 30 – 60 min. úplne odznejú.

  • PEPPER alebo PV (C17H27NO3 – nonivamid alebo pseudocapsaicin), ktorý v podobe aerosolu sa vstrebáva pokožkou, vytvára pocit tepla až pálenia, svalového napätia až bolesti. Je výrazne účinnejší pri aplikácii na sliznicu. Možný opuch očí a pľúc. Túto látku je možné použiť len na obranu proti zvieratám.

Účinnosť plynovej pištole

Analýza americkej armády ohľadom týchto dráždivých látok však pripúšťa, že normálne výrazné zastavovacie účinky týchto látok sa dajú potlačiť napr. liekmi, alkoholom, cez ignorovanie, disciplinovanosť až po prekonanie účinku pomocou hnevu a agresie.

Praktické mnohoročné skúsenosti - platí pre 1 výstrel.

Účinná látka

Triezvy človek

Opitý/znížený prah bolesti

Pes do 5 kg

Pes nad 5 kg*

CN Gas (120mg)

 

neúčinná

 

neúčinná

CS Gas (80mg)

 

 

 

 

Nonivamid (120mg)

 

 

 

 

* vrátane bojových plemien s nižšou hmotnosťou

 

Preto v prípade použitia plynovej zbrane v sebaobrane je potrebné počítať i s tým, že účinky látky sa začnú prejavovať zhruba do dvoch sekúnd, a je žiaduce počítať i s možnosťou, že zasiahnutá osoba nebude reagovať na plyn a bude aj naďalej pokračovať v útoku so zvýšenou agresiou.

Ďalším typom streliva, ktoré sa používa v „plynovkách“ a neobsahuje dráždivú látku, je pre vystreľovanie zábavnej pyrotechniky a obranné strelivo určené na oslepenie útočníka silným zábleskom.

Každý druh plynového streliva je i farebne označený, aby bol ľahko rozlíšiteľný a nedošlo k jeho zámene.