Ako sa pripraviť na lov srnca

Ako sa pripraviť na sezónu lovu srnca - doba lovu srnca

Lovná sezóna u srnca začína 16.mája a končí 30.septembra. (Srna sa loví od 1. 9. – 31.12, a srnča tiež od 1.9. – 31.12). Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré rozhodujú o úspechu lovu je samotné sledovanie srnčej zveri v revíry už pred začiatkom lovnej sezóny, na konci zimy. Práve v tomto období sa od stáda oddeľujú staršie a silnejšie samce, ktoré si začínajú brániť svoje teritórium, pričom slabšie jedince zvyčajne čakajú na okraji teritória, kým príde ich príležitosť.

Srnce je potrebné sledovať najmä v období keď im dorastá lyko. Keď navštevujú krmoviská a senníky a zdržiavajú sa v určitom teritóriu. Pri vytĺkaní a prefarbovaní parožia sa dajú dobre rozpoznať staré jedince, lebo tie už koncom marca majú parôžky vytlčené.

Skúmať však treba aj habitus srnca. Chrbát, či je hranatý a aký dlhý má krk. Ale najdôležitejší je tvar hlavy. Mladý srnec do troch rokov má hlavu v tvare rovnoramenného trojuholníka, užšiu a dlhšiu so zdanlivo dlhším krkom. Starý srnec má hlavu v tvare rovnostranného trojuholníka, širšiu a kratšiu a krk sa s pribúdajúcou svalovinou (neustálym vytĺkaním parožia) zdanlivo skracuje.

Pri vábení skôr príde mladší srnec nakoľko staršie sú omnoho opatrnejšie a veľa krát im nestačí len samotný zvuk vábničky ale hľadá aj pach alebo vizuálny kontakt, avšak je časté, že mladé srnce dajú prednosť starému, ktorý sa nachádza v teritóriu, pretože slabšie srnce dávajú silnejším prednosť a akceptujú ich. V určitých častiach revíru sa aj tak môže stať, že do bezprostrednej blízkosti priskočí ten najsilnejší a najagresívnejší srnec aký tam je, a aj tak môže byť trofejovo slabý.

Na vábenie po ruji až do konca augusta priskakujú výhradne jednoročné srnce. Staršie jedince sú už odrujnené a telesne sa zotavujú a nereagujú na vábenie.

Preto dochovať dobrého srnca je aj otázka morálky a zodpovednosti poľovníka i susediacich združení. Srnce sa nemajú vábiť len preto, aby sa po príchode ulovili, ale najmä preto, aby sa mohla dobre posúdiť ich trofejová kvalita, vek a hlavne získať poznatky o stave populácie v revíri.

A keď nedokážete na mieste určiť, či je jedinec chovný alebo je vhodný na lov, treba využiť vymoženosti doby ako napr. fotoaparáty, kamery alebo fotopasce. Ráno si srnca privábiť, nafotiť a potom si ho v kľude v počítači pozrieť, posúdiť a večer s istotou vystreliť.