Ako vybrať keramický nôž
Keramické nože nemajú s keramikou veľa spoločného. Ich čepeľ sa vyrába z rôznych prímesí (alumínia, magnézia, kalcia a ytria) a oxidu zirkoničitého.
Pri kvalite keramického noža je rozhodujúcim faktorom výrobný proces čepele a hlavne použitie rôznych druhov prímesí, ktoré dokážu stabilizovať vysokoteplotné fázy spekania oxidu zirkoničitého a jeho následné chladenie, pri ktorom dochádza k veľkej zmene objemu. Najkvalitnejšie keramické nože s najvyššou pevnosťou a húževnatosťou používajú ako aditívum 3mol% oxid ytria, ktorý poskytuje čiastočne stabilizovaný oxid zirkoničitý, ktorý dosahuje pevnosť v ohybe takmer 1200Mpa.
V súčasnosti je na trhu množstvo keramických nožov od rôznych výrobcov, ktorých kvalita je tiež veľmi rozdielna. Obyčajné keramické nože sa väčšinou vyrábajú len z bežného oxidu zirkoničitého, prípadne s prímesou prášku oxidu hlinitého, ktorých kvalita nie je vysoká. Pri týchto obyčajných nožov je znížená kvalita povrchu, húževnatosti, a pre ich nízku hustotu nie sú ani také odolné.
Pri výbere keramického noža sa v zásade postupuje podobne ako pri výbere bežného noža.
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, aká činnosť sa bude s nožom vykonávať a na čo sa bude používať. Prvé obmedzenie pre používanie keramických nožov je ich krehkosť a hlavne krehkosť ich ostria. To znamená, že keramický nôž sa nepoužíva na vykosťovanie, na rezanie tvrdých potravín,.(napr. mrazených, kostí atď.). Podľa použitia noža (lúpanie, krájanie zeleniny ,ovocia, syra) sa potom vyberá jeho vhodná:
-
Dĺžka čepele
-
Tvar čepele
-
Kvalita čepele
-
Rukoväť
A v neposlednom rade je pri výbere rozhodujúca aj cena noža.
Keramické nože majú nesporne veľa výhod ako aj nevýhod.
Medzi ich najväčšie plusy patrí nepochybne tvrdosť materiálu, ktorá je až o dva stupne vyššia (8) ako u oceľového noža (6-6,5), čo znamená, že ostrie sa až tak neopotrebováva. Ďalšou kladnou vlastnosťou je, že keramické čepele sú veľmi husté s veľmi malými pórmi na jej povrchu. Tie nereagujú s kyselinami a zachovávajú aj v reze všetky vitamíny. Nedokážu preniesť zápachy z jednej potraviny na druhú a aj ich údržba je veľmi jednoduchá. Stačí ich opláchnuť v teplej vode a sú oveľa čistejšie ako oceľové čepele po dôkladnom drhnutí. Aj nízka hmotnosť patrí medzi plusy keramického materiálu pretože s nožom ľahšie manipuluje a to bez väčšej námahy. Keramický materiál je aj vysoko odolný proti množeniu baktérií, plesni a hrdzi.
Ale ako každý materiál má aj svoje nevýhody. Vysoká tvrdosť materiálu automaticky neznamená jeho nezničiteľnosť. Keramická čepeľ a hlavne jej ostrie je veľmi krehké a nie je určené na rezanie tvrdých potravín, ako sú mrazené potraviny, kosti atď. Aj jeho ostrenie býva náročnejšie s použitím diamantového kotúča. (Napríklad výrobca nožov Kyocera poskytuje doživotný servis ich ostrenia).
Výhody keramických nožov: vysoká ostrosť, pri krájaní zeleniny a ovocia nedochádza k jej znehodnoteniu, potraviny vydržia dlhšie čerstvé a nezanecháva v nich pachuť, nože sú odolné proti množeniu baktérií, plesni a hrdzi, čepeľ je nelepivá a vďaka nízkej hmotnosti s nimi ľahšie manipuluje.